Bir nakliye nasıl olmalı?

Nakliyat iki ana koldan oluşmakta olan bir ticaret alanıdır. Bu sektör de ilk akla gelen evden eve nakliyat ve ikinci ana kol kurumsal nakliyat diğer adıyla lojistik diyebiliriz. Peki bu sektör de bu ana kolların işleyişi nasıl olmalıdır şimdi öğrenelim.

 1. Ana Kol Evden Eve Nakliyat

  Evden eve nakliyat, şehirler arası ve şehir içi olarak kendi içerisinde iki ayrı şekilde işlemektedir. Genel de şehir içi kullanım oranı daha yüksek olan evden eve nakliyat şehirler arası nadiren yapılmaktadır. Çünkü her şehirde bu sektör de hizmet sağlayan şahıs ve şirketler bulunmaktadır. Evden eve nakliyat şehirler arası kullanımı genel olarak göç sebebi ile gerçekleşmesinden kaynaklı olduğu için araştırmalara göre bu oran %20 civarında seyretmektedir.

  Peki evden eve nakliyat nasıl yapılmalıdır?
  Öncelikle bizim tavsiyemiz kesinlikle kurumsal firmaların tercih edilmesi önemlidir. Kurumsal firmalar size eşyanızın sigortasını yapar, kurumsal firmalarda çalışan kişiler uzun süredir bu işi yapıyorlardır ve işlerinde uzman kişilerdir.

  Eşyanın taşınacağı yer, taşınacak olan yerin tespiti için, gerekli personelin ne kadar olmasını ve ne büyüklükte bir aracın gerekli olduğunu hesaplayacak bir ekspertiz ile işe başlanır. İkinci olarak eşyaların paketlemeleri yapılır, paketleme işleminde kullanılacak malzemelerin fazlasıyla taşınacak eşyanın olduğu yere getirilmesi gereklidir. Üçüncü aşamada ise şayet eşyaların çok yüksek katlarda yer alması durumunda Nakliyat için kullanılan asansör ihtiyaç varsa Asansör’ün sağlanması. Dördüncü aşamamız da aracın yerleşimi eşyaların en sağlıklı şekilde korunmasını sağlamak amaçlı hangi eşyanın nasıl yerleşeceği çok önemlidir. Aksi halde gözle görülemeyen bazı hasarlar meydana gelebilir, bu sonradan ortaya çıkar ve bunu sebebi doğru şekilde eşya yüklemesi yapılamamasından kaynaklıdır. Son olarak eşyaların taşınacak olan yere yerleşimi, burada bir çok nakliyecinin yaptığı yanlış paldır küldür eşyaların eve taşınıyor olması, aslında biraz daha fazla vakit harcayarak eşyaların çok daha sağlıklı şekilde taşınmasını sağlayabilirsiniz. Buna önem göstermelisiniz, özellikle müşterilerin gözünden kaçar taşındık oh sonunda bitti psikolojisi yüzünden bu durumu gözden kaçırabilirsiniz.

 2. Ana Kol Kurumsal Nakliyat
  Kurumsal nakliyat denildiğinde diğer anlamıyla lojistik diyebiliriz, bu biraz daha büyük nakliyat firmalarının hizmet sağladığı alandır. Yurt içi olsun Yurt dışı olsun her hangi ürün, malzeme veya eşyanın taşınması anlamında kullanılan nakliyat alanıdır.

Kurumsal alanda yer alan küçük firmalar da mevcuttur, genelde şehir içinde veya şehirler arası ürün, malzeme veya eşya taşıma işlemleri yapan firmalardır. Aklımıza ilk gelen ofis taşımacılığı olabilir, ama kurumsal alanda bir çok farklı çalışmalar mevcuttur, bunları sıralayarak olursak sektör bazında ofis taşımacılığı, lojistik ve depolama hizmeti olarak üç ayrı koldan oluşmaktadır. 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir